Argumenty za i przeciwko kosmetykom mineralnym

dlaczego stosować kosmetyki mineralne O kosmetykach mineralnych słyszał już chyba każdy – w ostatnich latach jesteśmy dosłownie bombardowani najróżniejszymi reklamami, które związane są z tymi produktami. Czy jednak faktycznie są one tak cudowne i niezawodne, jak się o nich mówi? Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nawet faktycznie dobre produkty tego typu nie są w stanie w pełni zastąpić nam wszystkich innych kosmetyków; w niektórych sytuacjach dobry krem nawilżający czy przeciwzmarszczkowy jest zwyczajnie niezbędny. Nie zmienia to jednak faktu, że liczne badania rzeczywiście potwierdziły już bardzo pozytywny wpływ kosmetyków mineralnych na ludzką skórę. Na przykład, w większości przypadków zawierają one w swoim składzie dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku, o właściwościach zdrowotnych. Minerały te blokują dostęp do skóry zbyt silnym promieniom słonecznym, chroniąc nas w taki sposób w słoneczne dni. Oprócz tego sam tlenek cynku jest ceniony ze względu na swoje działanie przeciwzapalne.

Często można spotkać go w składzie nie tylko takich kosmetyków, ale również i licznych preparatów przeciwzapalnych, w tym również i tych przeznaczonych dla małych dzieci. Z drugiej strony często można usłyszeć również liczne głosy sceptyków twierdzących, że korzystanie z kosmetyków mineralnych może być wręcz szkodliwe dla naszej skóry. Swego czasu w mediach wywołano nawet dość głośną akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na tlenochlorek bizmutu, minerał bardzo często występujący w tych produktach. Organizatorzy twierdzili, że przyczynia się on do powstawania stanów zapalnych i rozwoju trądziku; efektem całej akcji było wycofanie przez producentów kilku produktów zawierających ów składnik.

Często twierdzi się także, że kosmetyki mineralne zawierają niewielkie cząsteczki wnikające do struktury naszej skóry i wywołujące niepożądane reakcje. W obu przypadkach nie znajdziemy jednak żadnych naukowych dowodów na potwierdzenie tych teorii. Do kosmetyków mineralnych warto w takim razie podchodzić dość ostrożnie, bowiem nie zawsze są one tak cudownym lekiem na całe zło, jak twierdzą ich producenci. Niemniej jednak wybierając odpowiednie dla siebie produkty tego typu będziemy mogli naprawdę skutecznie zadbać zarówno o dobry wygląd, jak i zdrowie naszej skóry.