Jak odróżnić kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

Olejki eteryczne w kosmetykach

Naturalne konserwanty w kosmetykach

Takim podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych są oleje roślinne, które pozyskuje się najczęściej z roślin, które pochodzą z upraw ekologicznych, są tłoczone na zimno i nie rafinowane. W kosmetykach konwencjonalnych znajdują się przede wszystkim oleje pochodzenia petrochemicznego. Emulgatory to substancje, które odpowiadają za łączenie olejów z wodą. W kosmetykach naturalnych stosuje się takie pochodzenia roślinnego.

Zapach kosmetyków naturalny wynika wyłącznie z olejków eterycznych. Naturalnymi konserwantami są tutaj olejki eteryczne, witaminy oraz ewentualnie małe ilości alkoholu roślinnego. W szamponach oraz żelach do mycia zamiast detergentów syntetyczny stosuje się raczej delikatne środki roślinne oparte na oleju kokosowym.

Kosmetyki tradycyjne czy ekologiczne - które lepsze?

Najczęściej jest tak, że ekologiczne kosmetyki będą bardziej przyjazne skórze, jednak nie zawsze są rzeczywiście lepsze od tradycyjnych kosmetyków i nie zawsze są od nich bardziej skuteczne. Kosmetyki naturalne mają opinię preparatów łagodnych, doskonałych dla alergików. Jednak to tylko półprawda. Każdy kosmetyk musi mieć konserwanty, które będą zapewniać niezmienne walory przez określony czas. W naturalnych kosmetykach najczęściej są to olejki eteryczne, które przedłużają ich trwałość a często jednak są przyczyną uczuleń.

Substancje w kosmetykach

Czysto reklamowym chwytem będzie więc umieszczenie na kosmetykach informacji o tym, że są bez parabenów. Tymczasem są to konserwanty o wyjątkowo dokładnie przebadanych formach i uznane za takie, które są dla człowieka najbezpieczniejsze. Szybko ulegają przemianie w skórze i są przez nasz organizm usuwane. Może się też tak zdarzyć, że po użyciu doskonałego preparatu z alg, ziołowego czy też z torfem pojawi się wysypka czy zaczerwienienie, tak czasem bywa gdy chodzi o zbyt dużą dawkę naturalności dla skóry, która nie jest do tego zupełnie przygotowana.

Lepiej nie liczyć na to, że kosmetyk naturalny automatycznie wygładzi natychmiast zmarszczki i usunie przebarwienia czy też przywróci włosom blask. Stosując tak zwane ekokosmetyki należy być cierpliwym, ponieważ efekty używania będą widoczne po kilku tygodniach, czasami po miesiącach, dlatego jeśli ktoś chce przede wszystkim mieć z jakiegoś względu bardzo szybko efekt musi sięgać po tradycyjne produkty.